Koherencja serca

Fascynujący temat, którego znajomość, nawet powierzchowna, może odmienić Twoje życie. Dzikie serce pragnie koherencji!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego serce jest naprawdę wyjątkowym organem
  • co to jest koherencja serca
  •  jak poprzez serce można pozytywnie wpływać na cały organizm
  •  o wpływie emocji na relacje z innymi ludźmi i ze zwierzętami
  •  w jakich miejscach w sieci i książkach możesz pogłębiać poruszone tu tematy.

Na zakończenie zaś przywołam kilka interesujących cytatów, które poniekąd ilustrują treść tego artykułu oraz opiszę najprostsze sposoby na wprowadzanie się w stan koherencji serca.

Współczesna nauka otwiera się na to, co niewytłumaczalne, czyli matematyka serca

„Nie ma miary dla serca człowieka” – mówi przysłowie wietnamskie. Okazuje się jednak, że są tacy, którzy próbują je zmierzyć. Oczywiście nie chodzi o badanie serca jako organu, ale o wpływ ludzkich uczuć na ciało. Instytut Matematyka Serca (Heart Math Insitute) – powołana w 1991 r instytucja, właśnie tym się zajmuje. Dla mnie wyniki badań przeprowadzonych przez ten instytut są nie tylko fascynujące, ale też dają głębsze spojrzenie na uczucia, relacje, zdrowie, kondycję i ogólnie dobrostan.

Potęga serca i co ją wspiera

W wyniku badań ustalono między innymi, że serce człowieka wytwarza pole energii w kształcie obwarzanka i jest to pole ok. 5 tysięcy razy silniejsze niż to, które wytwarza mózg. Ponadto obejmuje obszar ok. 3 m wokół człowieka i wpływa na osoby będące w otoczeniu. Prawdziwa gratka to to, że pozytywne emocje, takie jak empatia, wzruszenie, wdzięczność, miłość, nie tylko wywołują stabilny rytm serca, ale też tzw. zgodność fizjologiczną, innymi słowy stan koherencji serca. Stan ten może być wywołany spontanicznie jak i celowo. W obu przypadkach jego skutki są takie same.

Co daje koherencja serca?

W stanie koherencji fizjologicznej serce bije regularnie i wysyła do mózgu sygnały, dzięki którym mózg: uruchamia procesy regeneracji komórek, a nawet samoleczenia organizmu, wpływa na DNA i hamuje procesy starzenia organizmu. Zatem spójne pole elektromagnetyczne serca harmonizuje pracę całego organizmu. Ponadto zwiększa koncentrację i kreatywność, polepsza pamięć i uważność oraz podnosi odporność na stres i na wahania nastroju.
Strach, zmęczenie, stres powodują, że częstotliwości serca i mózgu nie mogą się zgrać. Na podstawie wykresu serca bez trudu można odczytać jakie emocje towarzyszyły badanej osobie.

Koherentne emocje a relacje z innymi ludźmi i ze zwierzętami.

Stan zgodności fizjologicznej zwiększa stabilność wewnętrzną i ogranicza podatność na negatywny wpływ otoczenia. Zaś intencjonalne wejście w ten stan w dwie lub więcej osób pozwala na synchronizację i zwiększa pozytywne efekty wspólnych działań i pozytywnie wpływa na relacje. Ponadto osoba w stanie koherencji może pomóc osobie, która ma trudności z wejściem w ten stan. Warto zapoznać się z wynikami eksperymentów związanych z tak zwaną biokomunikacją energetyczną pomiędzy ludźmi.
Interesujące są też wyniki badania przeprowadzonego z udziałem 12-letniego chłopca i jego psa. Podpięto ich „do aparatury EKG i umieszczono w osobnych pomieszczeniach. Po jakimś czasie poproszono chłopca, aby poszedł do pokoju obok, gdzie znajdował się jego pies, i usiadł spokojnie. (…). Jego zadaniem było jedynie skoncentrowanie się na swoich uczuciach, którymi darzył zwierzę – miłości i przywiązaniu.” Na wykresie EKG prezentującym wyniki tego doświadczenia, „wyraźnie widać, że kiedy chłopiec skupiał się na uczuciu miłości do swojego pupila, pojawiała się synchronizacja rytmów serca chłopca i psa”.(przypis, jw. str. 130) Ponadto rytm ich serc był wówczas bardziej regularny. Wynik tego eksperymentu nie jest zapewne zaskoczeniem dla wielu właścicieli zwierząt, ale też dla ludzi, którzy pracują z psami i końmi w sposób oparty na szacunku do zwierząt.

Co możesz poczytać i obejrzeć – jeżeli zaciekawił Cię ten temat

Strona Instytutu Matematyki Serca: https://www.heartmath.org/
Dagmara Gmitrzak, Inteligencja serca, wyd. Studio Astropsychologii 2013
Iliana Ramirez RangelCzęstotliwość serca, wyd. Helion 2017 r., – cytaty w części opisującej eksperyment z chłopcem i psem, pochodzą z tej właśnie książki – str. 130.
Na kanale Youtube jest wiele nagrań medytacji, których autorki/ autorzy korzystają z elementów wchodzenia w stan koherencji serca. Ja korzystam z medytacji na kanałach Małgorzaty Mostowskiej i Klaudii Pingot (Specbabka).

Na zakończenie garść cytatów i krótkie ćwiczenie

„Istnieje tylko jedna droga do innych ludzi – droga serca” Phil Bosmans
„Powietrze, światło, odpoczynek uzdrawiają, lecz największe ukojenie płynie z kochającego serca” Theodor Fontane
„Nie daj sercom skurczyć się do zaciśniętych pięści” Stanisław Jerzy Lec
„Nie poddawaj się rozpaczy. Ona nie pozwala rozmawiać z sercem” P. Coehlo, Alchemik
„Serca, gdy się cieszą, stają otworem” – przysłowie łacińskie
„Siła serca jest warta więcej niż siła klatki piersiowej” – przysłowie ordoskie
„Dobre serce ma większą siłę, niż wściekłość tyrana” Friedrich Schiller
„Z całą pilnością strzeż swego serca, bo życie ma tam swoje źródło” Biblia Tysiąclecia, Prz 4,23

Życzę Tobie jak najwięcej miłości, wzruszenia, empatii oraz wdzięczności, która jest na tyle ciekawym zjawiskiem, że poświęcę jej kolejny artykuł. Tymczasem zapraszam do krótkiego ćwiczenia wprowadzającego w stan koherencji serca. Poniżej znajdziesz zapis tego ćwiczenia.

Koherencja serca – ćwiczenie.
Zrób 5 głębokich oddechów wg następującego schematu:
głęboki wdech przez nos 4 sekundy – zatrzymanie powietrza 4 sekundy – powolne wypuszczenie powietrza przez usta – 6 sekund
Oddychając naturalnie, zlokalizuj swoją uwagę w okolicy serca (możesz położyć na nim dłonie) i przywołaj po kolei co najmniej 3 obrazy/ wspomnienia/ zjawiska/ osoby/ istoty/ cokolwiek, co wywołuje w Tobie uczucie wdzięczności/ wzruszenia/ miłości. Nie spiesz się i przez cały czas skupiaj się na sercu. Możesz, ale nie musisz mieć zamknięte oczy.
Tylko tyle i aż tyle – rób to ćwiczenie jak najczęściej, a zdziwisz się jak szybko osiągniesz mistrzostwo. Bez oczekiwań i oceniania, po prostu ćwicz <3

Serdeczności
Basia

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. 22 maja 2021

    […] zauważanie i akceptacja emocji, słuchanie głosu serca, wzmacnianie serca poprzez wywoływanie koherentnych uczuć. Kiedy tylko mogę, korzystam z tych narzędzi. Nie zawsze doświadczam zmian na lepsze od razu. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *